Email Daily Southtown results to southtownsports@gmail.com
MONDAY’S RESULTS
HIGH SCHOOLS
BASEBALL
St. Laurence 9, Mount Carmel 5
St. Laurence (17-7, 6-3 CCL Blue): Luke Stulga 4-for-4, double, triple, HR, 3 runs, 3 RBIs. Johnny Wendling double, 2 runs, 3 RBIs.
Mount Carmel (13-9, 4-7): Blainey Dowling 2-for-4, run, 2 RBIs.
GIRLS SOCCER
Wilmington 5, Crete-Monee 3
BOYS VOLLEYBALL
Bishop McNamara d. Chicago Christian 25-22, 25-22
Marian Catholic d. Mount Carmel 25-13, 25-20
Reavis d. Nazareth 25-5, 25-15
SUNDAY’S RESULTS
LOCAL COLLEGES
SOFTBALL
Lewis 3-1, Drury (Mo.) 2-2
SATURDAY’S RESULTS
HIGH SCHOOLS
BASEBALL
Bradley-Bourbonnais 3, Oak Forest 2
Brother Rice 7, Providence 3
Brother Rice (14-9, 10-1 CCL Blue): Chris Daugherty 3-for-4, HR, 2 runs, 2 RBIs.
De La Salle 4, St. Ignatius 3
De La Salle (10-14, 5-5 CCL White): Kaleb Navarro 6.1 IP, 0 ER.
Evergreen Park 5, Brooks 4
Evergreen (14-7): Jack Hughes 2-run HR.
Fenwick 12, Leo 11
Leo (8-9, 1-6 CCL White): Mitchell Hall 2-for-4, double, 3 RBIs.
Joliet Central 15, Rich Township 5 (5 innings)
Lemont 9, Lincoln-Way West 3
Lemont (16-5): Noah Tomaras 2-for-3, 2 doubles, 2 RBIs. Carter Storti 2-for-4, 2 RBIs.
Lincoln-Way West (16-6): Kaleb Wilkey solo HR.
Lincoln-Way Central 9, Lake Central (Ind.) 6
Lincoln-Way Central (15-6): Connor Jerkaitis 3 RBIs.
Lincoln-Way East 17, Valparaiso (Ind.) 8
Lincoln-Way East (18-6): Aiden Knipper 2 HRs.
Lockport 9, Joliet West 2
Lockport (13-8): Joey Manzo 3-for-5, double, HR, 3 runs, 2 RBIs. Niko Mastoras 2-for-4, double, 2 RBIs.
Marmion 8, St. Rita 3
St. Rita (16-6, 8-3 CCL Blue): Omar Alday RBI triple, 2 runs.
St. Laurence 16, Mount Carmel 4
St. Laurence (16-7, 5-3 CCL Blue): Jesse Contreras 4-for-5, triple, 2 runs, 4 RBIs. Ryan Seddon triple, 4 RBIs.
Mount Carmel (13-8, 4-6): Austin Mallee solo HR.
T.F. South 18, Morton (Ind.) 4 (5 innings)
T.F. South (13-9): Tyler Earsmuth 3-for-4, double, triple, 3 runs, 5 RBIs.
Tinley Park 4, Manteno 3
Tinley (13-9): Erik Ruiz 6 IP, 3 H, ER.
Yorkville Christian 11, Chicago Christian 1 (6 innings)
GIRLS SOCCER
Aurora Central Catholic 2, St. Laurence 0
Lemont 3, Glenbard South 1
Lincoln-Way Central 2, Lincoln-Way East 0
Oak Lawn 3, Chicago Christian 0
NAPERVILLE INVITATIONAL
Consolation Bracket
Fenwick 2, Sandburg 1
TOURNAMENT OF CHAMPIONS
At Bettendorf, Iowa
Pewaukee (Wis.) 3, De La Salle 2 (SO)
SOFTBALL
Carmel 5, Marian Catholic 3
Marian (16-5, 5-3 ESCC): Nicole Paris 2-for-3, double, 3 RBIs.
Eisenhower 18, Ag. Science 3 (4 innings)
Evergreen Park 4, Lemont 3
Evergreen (13-4-1, 10-0-1 SSC Red): Dora Cihocki 2-run HR.
Lemont (14-1, 7-1 SSC Blue): Natalie Pacyga 2-run double.
Illinois Lutheran 10, Walther Christian 7
Illinois Lutheran (11-12): Zoe Biesterfeld 2-for-4, 3 RBIs. Kailey Van Es 2-for-2, double, triple, 3 runs.
Joliet Catholic 7, Benet 6
JCA (14-8, 4-3 ESCC): Camryn Kinsella solo HR.
Lincoln-Way East 4, Warren 0 (3 innings)
LOCAL COLLEGES
BASEBALL
Lewis 13-15, Southwest Baptist (Mo.) 12-9
St. Francis 9-13, Olivet Nazarene 3-4
St. Xavier 6-3, Trinity Christian 1-5
SOFTBALL
Indiana Tech 7-3, Trinity Christian 0-0
Joliet 12-3, St. Cloud Tech (Minn.) 8-4
Missouri S&T 4-1, Lewis 3-0
FRIDAY’S RESULTS
HIGH SCHOOLS
BASEBALL
Argo 15, T.F. North 0 (5 innings)
Homewood-Flossmoor 12, Crete-Monee 1 (5 innings)
H-F (11-11): Dillon Head 2-for-3, HR, 3 runs, 2 RBIs.
Larkin 5, East Aurora 2
Lincoln-Way Central 8, Wilmington 4
Lyons 10, Lockport 3
Manteno 9, Beecher 4
Oswego East 10, Lincoln-Way East 8 (8 innings)
Lincoln-Way East (17-6): Trevor Fishman 2 RBIs. Matt Hudik 2 RBIs.
T.F. South 5, Oak Lawn 4
T.F. South (12-9, 7-4 SSC Blue): Moises Mata 3-for-4, 2 RBIs.
Tinley Park 16, Eisenhower 8
Tinley (12-9, 8-2 SSC Blue): Matt Wnukowski 3 RBIs.
GIRLS SOCCER
Bremen 1, Oak Forest 0
TOURNAMENT OF CHAMPIONS
At Bettendorf, Iowa
Lockport 4, Dunlap 1
Lockport 3, Normal 0
De La Salle 2, Columbia 0
SOFTBALL
Chicago Christian 12, Timothy Christian 9
Chicago Christian (10-7, 6-3 Metro Suburban Blue): Lizzie Sedakis 3-for-4, 2 HRs, 3 runs, 5 RBIs.
Lemont 13, Pontiac 0 (5 innings)
Lemont (13-0): Sage Mardjetko no-hitter, 13 Ks; 3-for-4, HR, 2 runs, 2 RBIs.
Lincoln-Way West 4, Oswego 3
Lincoln-Way West (13-7): Ava Murphy 2-for-3, 3 RBIs.
Richards 9, St. Ignatius 8
Richards (10-6): Kyra Olejniczak 3-for-3, 3 RBIs.
St. Laurence 8, Resurrection 1
St. Laurence (14-3, 7-1 GCAC Red): Sarah Klonowski CG, 12 Ks.
LOCAL COLLEGES
Daily Southtown
Twice-weekly
News updates from the south suburbs delivered every Monday and Wednesday
BASEBALL
Lewis 10-10, Southwest Baptist (Mo.) 0-2
St. Francis 3, Olivet Nazarene 2
St. Xavier 12, Trinity Christian 8
NEWS AND NOTES
Lewis’ Jake Karaba was named pitcher of the week for baseball in the GLVC.
Compiled by Josh Krockey.